TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-15PN-6139
AFD51-14-15PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-15PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-15PN-6139.pdf
Availability of AFD51-14-15PN-6139
QUANTITY
AFD51-14-15PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-15PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-15PN-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-15PN-6139
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-15PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-15PN-6139 Details Description
Related parts for AFD51-14-15PN-6139
CABLE 50COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 32POS datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 40POS datasheet.pdf
15UF 63V 5X11 datasheet.pdf