TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-15PX-6117
AFD51-14-15PX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-15PX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-14-15PX-6117.pdf
Availability of AFD51-14-15PX-6117
QUANTITY
AFD51-14-15PX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-15PX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-15PX-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-15PX-6117
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-15PX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-15PX-6117 Details Description
Related parts for AFD51-14-15PX-6117
SCR DBL 2SCR 600V 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANSDUCER 1000# PRES 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG FLYBCK INV ISO ADJ 16WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 129VC P600 datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 2GHZ TO-270-14 datasheet.pdf
RJI CORD 8AWG28/7HYBOUT IP67ME datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf