TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-15PX-6117
AFD51-14-15PX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-15PX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-14-15PX-6117.pdf
Availability of AFD51-14-15PX-6117
QUANTITY
AFD51-14-15PX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-15PX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-15PX-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-15PX-6117
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-15PX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-15PX-6117 Details Description
Related parts for AFD51-14-15PX-6117
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
TUBING PTFE .026" ID 100' CLR datasheet.pdf
IC MONITOR SIX SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-LLP datasheet.pdf
LED 62-227B NEU WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf