TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-15PY-6233
AFD51-14-15PY-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-15PY-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-15PY-6233.pdf
Availability of AFD51-14-15PY-6233
QUANTITY
AFD51-14-15PY-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-15PY-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-15PY-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-15PY-6233
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-15PY-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-15PY-6233 Details Description
Related parts for AFD51-14-15PY-6233
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
SCR CC 2SCR 400V 55A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
ZIGBEE END DEVICE, SMT, 2MW, OTA datasheet.pdf
ICL 5 OHM 25% 20A 30MM datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
D4F-402-1R datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 3W3M 30A datasheet.pdf
CRYSTAL 14MHZ 18PF SMD datasheet.pdf