TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-18PW-6117
AFD51-14-18PW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-18PW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-14-18PW-6117.pdf
Availability of AFD51-14-18PW-6117
QUANTITY
AFD51-14-18PW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-18PW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-18PW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-18PW-6117
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-18PW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-18PW-6117 Details Description
Related parts for AFD51-14-18PW-6117
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
FUSE 12A 660V SEMI PROTECT BS88 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 27.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT QC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 23NH SMD datasheet.pdf
MICROMATE FEMALE PCB EDGEMT. datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf