TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-18PZ-6233
AFD51-14-18PZ-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-18PZ-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-18PZ-6233.pdf
Availability of AFD51-14-18PZ-6233
QUANTITY
AFD51-14-18PZ-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-18PZ-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-18PZ-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-18PZ-6233
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-18PZ-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-18PZ-6233 Details Description
Related parts for AFD51-14-18PZ-6233
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 61MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
KIT datasheet.pdf
VINYL INSL BUTT SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1E ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 9000 Gates, 50MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf