TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-19PN-6117
AFD51-14-19PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-19PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-14-19PN-6117.pdf
Availability of AFD51-14-19PN-6117
QUANTITY
AFD51-14-19PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-19PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-19PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-19PN-6117
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-19PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-19PN-6117 Details Description
Related parts for AFD51-14-19PN-6117
RES ADJ 3.0 OHM 25W 10% LUGS datasheet.pdf