TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-19PN-6233
AFD51-14-19PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-19PN-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-19PN-6233.pdf
Availability of AFD51-14-19PN-6233
QUANTITY
AFD51-14-19PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-19PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-19PN-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-19PN-6233
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-19PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-19PN-6233 Details Description
Related parts for AFD51-14-19PN-6233
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf