TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-19PX-6117-LC
AFD51-14-19PX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-19PX-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-19PX-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-14-19PX-6117-LC
QUANTITY
AFD51-14-19PX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-19PX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-19PX-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-19PX-6117-LC
AFD51-14-19PX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-14-19PX-6117-LC
TERM LOCK FORK 16-14AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 300A DO200AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT COMMERCIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 25MA 950 MOHM datasheet.pdf
DYN BRKNG RES,UL, 10OHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf