TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-19PY-6141
AFD51-14-19PY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-19PY-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-19PY-6141.pdf
Availability of AFD51-14-19PY-6141
QUANTITY
AFD51-14-19PY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-19PY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-19PY-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-19PY-6141
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-19PY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-19PY-6141 Details Description
Related parts for AFD51-14-19PY-6141
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SHUNT .100" 10POS GOLD datasheet.pdf
IC VID CLK GEN MULTI RATE 40LLP datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HDM DAUGHTERCARD STKG MOD datasheet.pdf
RES 958 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
NOSG,STR,NIB,USFT,PSA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 10% 400VDC datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V 7.08W datasheet.pdf