TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-23SX-6233
AFD51-16-23SX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-23SX-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT
Datasheet Download
AFD51-16-23SX-6233.pdf
Availability of AFD51-16-23SX-6233
QUANTITY
AFD51-16-23SX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-23SX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-23SX-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-23SX-6233
Related LinksAFD51-16-, AFD51-16-23SX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-16-23SX-6233 Details Description
Related parts for AFD51-16-23SX-6233
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 108VC DO204AC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 1 DB datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf