TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-26PN-6117-LC
AFD51-16-26PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-26PN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
AFD51-16-26PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-16-26PN-6117-LC
QUANTITY
AFD51-16-26PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-26PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-26PN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-26PN-6117-LC
AFD51-16-26PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-16-26PN-6117-LC
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 15POS CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBJ datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf