TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-26PY-6233
AFD51-16-26PY-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-26PY-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
AFD51-16-26PY-6233.pdf
Availability of AFD51-16-26PY-6233
QUANTITY
AFD51-16-26PY-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-26PY-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-26PY-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-26PY-6233
Related LinksAFD51-16-, AFD51-16-26PY-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-16-26PY-6233 Details Description
Related parts for AFD51-16-26PY-6233
CONN HEADER 10POS VERT TIN datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT 3A PCB PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 95MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
.080 DIAMETER PIN datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN RECEPT datasheet.pdf
10-Bit, 40/65/80/105 MSPS 3 V Dual A/D Converter IC datasheet.pdf