TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-16PZ-6233
AFD51-20-16PZ-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-16PZ-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-16PZ-6233.pdf
Availability of AFD51-20-16PZ-6233
QUANTITY
AFD51-20-16PZ-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-16PZ-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-16PZ-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-16PZ-6233
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-16PZ-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-16PZ-6233 Details Description
Related parts for AFD51-20-16PZ-6233
CONN HEADER 15POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE R/A SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN 5.1VOUT datasheet.pdf
PANEL FRONT 19.2X19X0.5" GREY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 4A SYNC 20CSP datasheet.pdf