TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PN-6140
AFD51-20-39PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PN-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-39PN-6140.pdf
Availability of AFD51-20-39PN-6140
QUANTITY
AFD51-20-39PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PN-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PN-6140
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PN-6140 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PN-6140
BANANA JACK/SPADE LUG #4-6 RED datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.9A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 18A SYNC 28WLP datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf