TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PW-6117-LC
AFD51-20-39PW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PW-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-39PW-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-20-39PW-6117-LC
QUANTITY
AFD51-20-39PW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PW-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PW-6117-LC
AFD51-20-39PW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-20-39PW-6117-LC
DIODE GEN PURP 1.2KV 250A DO205 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC TXRX CAN 14BIT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 4A 600V GBU datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
COMPONENT CGRID VT SHRD HDR 15 S datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf