TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PW-6233
AFD51-20-39PW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PW-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-39PW-6233.pdf
Availability of AFD51-20-39PW-6233
QUANTITY
AFD51-20-39PW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PW-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PW-6233
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PW-6233 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PW-6233
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5.08MM datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS PIN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf