TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PZ-6140
AFD51-20-39PZ-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PZ-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-39PZ-6140.pdf
Availability of AFD51-20-39PZ-6140
QUANTITY
AFD51-20-39PZ-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PZ-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PZ-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PZ-6140
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PZ-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PZ-6140 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PZ-6140
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 22POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
BIT NAILEATER 5/8" X 7.54 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
PLAS FRONT NUT FOR CKB CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf