TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PZ-6140
AFD51-20-39PZ-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PZ-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-39PZ-6140.pdf
Availability of AFD51-20-39PZ-6140
QUANTITY
AFD51-20-39PZ-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PZ-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PZ-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PZ-6140
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PZ-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PZ-6140 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PZ-6140
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SSOP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SPT SC-72 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE VHF NMO WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf