TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39SN-6139
AFD51-20-39SN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39SN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-39SN-6139.pdf
Availability of AFD51-20-39SN-6139
QUANTITY
AFD51-20-39SN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39SN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39SN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39SN-6139
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39SN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39SN-6139 Details Description
Related parts for AFD51-20-39SN-6139
IC OPAMP GP 5.5MHZ 8SO datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Board Edge, Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO220-5 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf