TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39SX-6117-LC
AFD51-20-39SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39SX-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-39SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-20-39SX-6117-LC
QUANTITY
AFD51-20-39SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39SX-6117-LC
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39SX-6117-LC
AFD51-20-39SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-20-39SX-6117-LC
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC AMP HBT INGAP CLASS AB 12QFN datasheet.pdf
CABLE 5M CONNECTOR FOR ER-X datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 455MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf