TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39SZ-6140
AFD51-20-39SZ-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39SZ-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-39SZ-6140.pdf
Availability of AFD51-20-39SZ-6140
QUANTITY
AFD51-20-39SZ-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39SZ-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39SZ-6140
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39SZ-6140
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39SZ-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39SZ-6140 Details Description
Related parts for AFD51-20-39SZ-6140
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
SSD 304GB SCSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH DIN STYLE 120V datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf