TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SN-6141
AFD51-20-41SN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SN-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SN-6141.pdf
Availability of AFD51-20-41SN-6141
QUANTITY
AFD51-20-41SN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SN-6141
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SN-6141
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-41SN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-41SN-6141 Details Description
Related parts for AFD51-20-41SN-6141
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
OP AMP VID 80V 5A TO-3-8 CE MIL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
ANALOG TIMER - PM4HF MULTI-RANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC LIN SWITCH IO CTRL 2ND 28QFN datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf