TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SN-6141
AFD51-20-41SN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SN-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SN-6141.pdf
Availability of AFD51-20-41SN-6141
QUANTITY
AFD51-20-41SN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SN-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SN-6141
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-41SN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-41SN-6141 Details Description
Related parts for AFD51-20-41SN-6141
HEX KEY T-HANDLE 3/32" datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
FMW4 INPUT FILTER 6A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 910 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf