TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SW-6117-LC
AFD51-20-41SW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SW-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SW-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-20-41SW-6117-LC
QUANTITY
AFD51-20-41SW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SW-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SW-6117-LC
AFD51-20-41SW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-20-41SW-6117-LC
IC ADC 3 1/2 DIGIT 24DIP datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 25A 480VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 100 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
150UF 25V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf