TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SW-6139
AFD51-20-41SW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SW-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SW-6139.pdf
Availability of AFD51-20-41SW-6139
QUANTITY
AFD51-20-41SW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SW-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SW-6139
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-41SW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-41SW-6139 Details Description
Related parts for AFD51-20-41SW-6139
BATTERY PK 4.8V 5000 MAH NICAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 1.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 6A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/4.7/J52 5.0% datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN ASY PLUG SZ 1 TYPE 600 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf