TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SX-6117-LC
AFD51-20-41SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-20-41SX-6117-LC
QUANTITY
AFD51-20-41SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SX-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SX-6117-LC
AFD51-20-41SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-20-41SX-6117-LC
CONN RECEPT 12POS MALE DIP PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 25UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 10POS datasheet.pdf