TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SY-6117
AFD51-20-41SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SY-6117.pdf
Availability of AFD51-20-41SY-6117
QUANTITY
AFD51-20-41SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SY-6117
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-41SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-41SY-6117 Details Description
Related parts for AFD51-20-41SY-6117
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP 5X20MM datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 4POS 7.50MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
5 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf