TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-55PZ-6139
AFD51-22-55PZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-55PZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
AFD51-22-55PZ-6139.pdf
Availability of AFD51-22-55PZ-6139
QUANTITY
AFD51-22-55PZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-55PZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-55PZ-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-55PZ-6139
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-55PZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-55PZ-6139 Details Description
Related parts for AFD51-22-55PZ-6139
HOOK-UP STRND 28AWG RED 100' datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
RES 226K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 22POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
AIR CONDITIONER 7500BTU SIDE MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CBL-10M POWER CABLE 10M datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf