TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-55SX-6117
AFD51-22-55SX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-55SX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD51-22-55SX-6117.pdf
Availability of AFD51-22-55SX-6117
QUANTITY
AFD51-22-55SX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-55SX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-55SX-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-55SX-6117
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-55SX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-55SX-6117 Details Description
Related parts for AFD51-22-55SX-6117
DETECTOR BEAM POSITION datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS MALE CORD #16 datasheet.pdf
0.64 MM CONTACT PRO-CRIMPER datasheet.pdf
METER DISTANCE ULTRA W/LASER PT datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 12A datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .5MM DL SMT R/A datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X30MM 115VAC WIRE datasheet.pdf