TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-31PN-6233
AFD51-24-31PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-31PN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD51-24-31PN-6233.pdf
Availability of AFD51-24-31PN-6233
QUANTITY
AFD51-24-31PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-31PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-31PN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-31PN-6233
Related LinksAFD51-24-, AFD51-24-31PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-24-31PN-6233 Details Description
Related parts for AFD51-24-31PN-6233
TRIMMER 1K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC AMP RF DRIVER 2.7GHZ SOT89 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73 datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
35 POS AMP SEAL HDR ASSY datasheet.pdf