TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-31SW-6117
AFD51-24-31SW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-31SW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD51-24-31SW-6117.pdf
Availability of AFD51-24-31SW-6117
QUANTITY
AFD51-24-31SW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-31SW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-31SW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-31SW-6117
Related LinksAFD51-24-, AFD51-24-31SW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-24-31SW-6117 Details Description
Related parts for AFD51-24-31SW-6117
FIXED IND 56UH 110MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB GASKET RFI 15POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 10A QC SNAP-IN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 8"W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 15POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A TO252 DPAK datasheet.pdf