TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-31SX-6117-LC
AFD51-24-31SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-31SX-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS SKT
Datasheet Download
AFD51-24-31SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-24-31SX-6117-LC
QUANTITY
AFD51-24-31SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-31SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-31SX-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-31SX-6117-LC
AFD51-24-31SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-24-31SX-6117-LC
CONN HEADER 100POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 5V 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 5WAY datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
17W5 F R/A .283 40A POWER datasheet.pdf