TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-61PY-6117-LC
AFD51-24-61PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-61PY-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD51-24-61PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-24-61PY-6117-LC
QUANTITY
AFD51-24-61PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-61PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-61PY-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-61PY-6117-LC
AFD51-24-61PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-24-61PY-6117-LC
MOSFET N-CH 30V 59A TO-262 datasheet.pdf
JUMPER FOR WF 12 3POS datasheet.pdf
IC 4.62V P-P 5% SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 6.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 150 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf