TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-61PZ-6139
AFD51-24-61PZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-61PZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD51-24-61PZ-6139.pdf
Availability of AFD51-24-61PZ-6139
QUANTITY
AFD51-24-61PZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-61PZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-61PZ-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-61PZ-6139
Related LinksAFD51-24-, AFD51-24-61PZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-24-61PZ-6139 Details Description
Related parts for AFD51-24-61PZ-6139
IC MCU 8BIT 32K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M30 8MM DC2W-NC 5M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 16-WLCSP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.14A 120 MOHM datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf