TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-61PZ-LC
AFD51-24-61PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-61PZ-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD51-24-61PZ-LC.pdf
Availability of AFD51-24-61PZ-LC
QUANTITY
AFD51-24-61PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-61PZ-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-61PZ-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-61PZ-LC
Related LinksAFD51-24, AFD51-24-61PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-24-61PZ-LC Details Description
Related parts for AFD51-24-61PZ-LC
RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 2.7 OHM 5% datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1220 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN CABLE STANDRD L-SHAPED 5M datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf