TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-10-6SW-6141
AFD54-10-6SW-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-10-6SW-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT
Datasheet Download
AFD54-10-6SW-6141.pdf
Availability of AFD54-10-6SW-6141
QUANTITY
AFD54-10-6SW-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-10-6SW-6141
Internal Part NumberEIS-AFD54-10-6SW-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-10-6SW-6141
Related LinksAFD54-10, AFD54-10-6SW-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-10-6SW-6141 Details Description
Related parts for AFD54-10-6SW-6141
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 37C P 36" WHT FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf