TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-10PN-6117
AFD54-12-10PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-10PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-12-10PN-6117.pdf
Availability of AFD54-12-10PN-6117
QUANTITY
AFD54-12-10PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-10PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-10PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-10PN-6117
Related LinksAFD54-12-, AFD54-12-10PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-12-10PN-6117 Details Description
Related parts for AFD54-12-10PN-6117
DIP CABLE - CDR16S/AE16M/CDR16S datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 5MM datasheet.pdf