TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-10SX-6117-LC
AFD54-12-10SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-10SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT
Datasheet Download
AFD54-12-10SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD54-12-10SX-6117-LC
QUANTITY
AFD54-12-10SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-10SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-10SX-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-10SX-6117-LC
AFD54-12-10SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD54-12-10SX-6117-LC
CONN PIN 26-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO263AB datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf