TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-10SX-6139
AFD54-12-10SX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-10SX-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT
Datasheet Download
AFD54-12-10SX-6139.pdf
Availability of AFD54-12-10SX-6139
QUANTITY
AFD54-12-10SX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-10SX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-10SX-6139
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-10SX-6139
Related LinksAFD54-12-, AFD54-12-10SX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-12-10SX-6139 Details Description
Related parts for AFD54-12-10SX-6139
CABLE ASSY MDR 36POS M-M 30FT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf