TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-3SN-6139
AFD54-12-3SN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-3SN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT
Datasheet Download
AFD54-12-3SN-6139.pdf
Availability of AFD54-12-3SN-6139
QUANTITY
AFD54-12-3SN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-3SN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-3SN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-3SN-6139
Related LinksAFD54-12, AFD54-12-3SN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-12-3SN-6139 Details Description
Related parts for AFD54-12-3SN-6139
IC BATT CHG CNST/PROG I/V TO2207 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 150KHZ RRO 8SON datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
VARIOFACE SCREW/DSUB 9POS datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 84POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf