TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-8PY-6117-LC
AFD54-12-8PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-8PY-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN
Datasheet Download
AFD54-12-8PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD54-12-8PY-6117-LC
QUANTITY
AFD54-12-8PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-8PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-8PY-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-8PY-6117-LC
AFD54-12-8PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD54-12-8PY-6117-LC
CONN PLUG CORD MINI 3POS FEMALE datasheet.pdf
IC NVSRAM 4KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5.4A 26 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HOUSING 24POS .100" DUAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
15" BLACK 120LB CABLE TIE datasheet.pdf
RES 583 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A MPG06 datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf