TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-16PW-6140
AFD54-20-16PW-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-16PW-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD54-20-16PW-6140.pdf
Availability of AFD54-20-16PW-6140
QUANTITY
AFD54-20-16PW-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-16PW-6140
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-16PW-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-16PW-6140
Related LinksAFD54-20-, AFD54-20-16PW-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-20-16PW-6140 Details Description
Related parts for AFD54-20-16PW-6140
IC REG LDO 3V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC 1.2A TRIA 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5X2MM RECT TH datasheet.pdf
3 V/5 V, 16-Bit nanoDACTM D/A with 10 ppm/∑C Max On-Chip Reference in SOT-23 IC datasheet.pdf