TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-22-41SN-6117
AFD54-22-41SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-22-41SN-6117
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-22-41SN-6117.pdf
Availability of AFD54-22-41SN-6117
QUANTITY
AFD54-22-41SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-22-41SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-22-41SN-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-22-41SN-6117
Related LinksAFD54-22-, AFD54-22-41SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-22-41SN-6117 Details Description
Related parts for AFD54-22-41SN-6117
MOD PWR ENTRY 4 FUNCTION PNL MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 800 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CRIMP ADPT FOR 22MM WIDE U-DIES datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf