TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-19SN-6233
AFD54-24-19SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-19SN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD54-24-19SN-6233.pdf
Availability of AFD54-24-19SN-6233
QUANTITY
AFD54-24-19SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-19SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-19SN-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-19SN-6233
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-19SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-19SN-6233 Details Description
Related parts for AFD54-24-19SN-6233
CBL RIBN 15COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
POT 10 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 240PO datasheet.pdf
SR BTS TT SS 24 ASY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
IC MCU ARM 3MB FLASH 337NFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf