TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31PN-6117-LC
AFD54-24-31PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-31PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD54-24-31PN-6117-LC
QUANTITY
AFD54-24-31PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31PN-6117-LC
AFD54-24-31PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD54-24-31PN-6117-LC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT KINK PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 34.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 103.9 OHM 2W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
DIGITAL TIMER - LT4HL DIN48 IP66 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf