TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31PN-6117
AFD54-24-31PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-24-31PN-6117.pdf
Availability of AFD54-24-31PN-6117
QUANTITY
AFD54-24-31PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31PN-6117
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-31PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-31PN-6117 Details Description
Related parts for AFD54-24-31PN-6117
CAP CER 5600PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 10SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf