TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31PN-6139
AFD54-24-31PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-31PN-6139.pdf
Availability of AFD54-24-31PN-6139
QUANTITY
AFD54-24-31PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31PN-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31PN-6139
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-31PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-31PN-6139 Details Description
Related parts for AFD54-24-31PN-6139
IC MPU I.MX21 350MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
SMKDS2,5/2-5,08BKPIN4,5 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
BLZ 5.00/24/90F SN OR datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 2MM datasheet.pdf
Z-PACK/C M-HDR 55P datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf