TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31PX-6117
AFD54-24-31PX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31PX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-24-31PX-6117.pdf
Availability of AFD54-24-31PX-6117
QUANTITY
AFD54-24-31PX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31PX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31PX-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31PX-6117
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-31PX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-31PX-6117 Details Description
Related parts for AFD54-24-31PX-6117
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 50 OHM datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
IC SWITCHER CV/CC 4.5W 8SOIC datasheet.pdf