TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31PX-6233
AFD54-24-31PX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31PX-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-31PX-6233.pdf
Availability of AFD54-24-31PX-6233
QUANTITY
AFD54-24-31PX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31PX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31PX-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31PX-6233
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-31PX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-31PX-6233 Details Description
Related parts for AFD54-24-31PX-6233
CONN RECEPT/CAP 12POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 170MA 4.42 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO SEALED 9POS datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf